A rejtélyes art deco…
Nem volt “izmus”, sem pedig mozgalom, ráadásul se vezetője, sokáig pedig még neve sem akadt annak a mára jól ismert stílusirányzatnak, melyet a legendás “Poirot” tévésorozatból vagy a Nagy Gatsby mozifilmből valószínűleg még azok is ismernek, akiknek egyébként semmit sem jelent a művészettörténet. Éppen ezért különösen izgalmas, hogy sokáig igazából “kallódott” az art deco a művészettörténeti kánonban, pedig erőteljes, geometrikus vonalvezetésével, jellemző fekete, arany és vörös színeivel, csillogó felületeivel, a fém használatával a mai szemmel nézve rendkívül elegáns, fényűző, ugyanakkor modern stílus volt, mely határozottan nyomot hagyott a tárgykultúrán, az öltözködésen, de és az építészeti formanyelven is a két világháború között.
Hogy mennyire meghatározó volt ez a jóindulattal is csak két évtizedet átfogó stílus, azt jól mutatja, hogy ha a harmincas évek világára gondolunk, rögtön eszünkbe jutnak a flitteres, rövid ruhácskába bújt táncoslányok, az áramvonalas sportkocsik, az elmaradhatatlan cigarettafüst, a rádiózás, a mozi… Hogy hogyan született meg ez a rendkívüli időszak, ma mit látunk belőle Budapest utcáin sétálva, hogyan gyűrűzött be Magyarországra, és mit és hogyan hangolt át nálunk az eredetileg ZigZag stílusként is becézett irányzat, kiderül a sétán!
Rengeteg mesélnivalónk lesz tehát, időutazásra fel!
TALÁLKOZÁSI pont:
Szabadság tér 5. - Szüreti menet - dombormű alatt (Szabadság tér és az Október 6. utca sarkán)
A séta tematikája, célja:
A Budapesti Tavaszi Fesztivál #felafejjelbudapest projektjének keretében 2017 tavaszán született sétánk az eddig kevéssé feldolgozott 20. századi stíluskorszakot, az art deco-t veszi górcső alá. A program egyik fő célja, hogy a sokak szemében csupán átmenetinek, „komolytalannak” tartott stílusról bebizonyítsa, hogy az a budapesti városszövetben rendre felbukkan, ma is látható, sőt, izgalmas és értékes épületek meghatározó stílusjegye. Bár nem könnyű dolog klasszikus városi séta keretében bemutatni ezt az örökséget, hiszen az egyes épületek egymástól távol helyezkednek el, mégis komplex program állt össze: az építészet adta látványvilágból kiindulva sétánkon szó esik az art deco „életérzésről”, a korszak divatjáról, művészeti áramlatairól, a dizájn előtérbe kerüléséről stb.
A séta egyik legfontosabb állomása kétségkívül az Új Színház épülete, ahol vezetőink részletesen be tudják mutatni a stílus belsőépítészetben is megjelenő jegyeit, jellegzetességeit, a résztvevők megismerhetik azokat a formákat, színeket és anyagokat, amelyeket szívesen használtak a kor tervezői. Az Elektrotechnikai Múzeumban kiállított plakátok és műszaki berendezések megtekintésével pedig közelebb hozzuk az art deco elegáns és nagyon karakteres hétköznapi valóságát – a használati tárgyak formavilága, anyaghasználata összetéveszthetetlenül azonosítja be a korszakot mindenki számára.
A séta során természetesen kitérünk a stílus magyarországi elterjedésének nehézkedéséről, az art deco-t megelőző és követő időszakokról, a legjelentősebb építészekről és tervezőkről, akik munkásságukban kapcsolódtak ehhez a rövid életű, de színes és vibráló stíluskorszakhoz.